פלזמה נגד LCD , איך מחליטים?

מאת רוני פרא

החלטתם שהגיע הזמן לרכוש את הפלא הטכנולוגי החדש...הטלויזיה הישנה חורקת, לרוב החברים כבר יש מסך שטוח, והמחירים נוחים, אז למה להמתין? בחנויות השונות תקבלו מגוון עצות, רובן ממוכרנים שמחפשים למכור את המוצר עליו העמלה הגבוהה ביותר, על החברים אינכם יכולים לסמוך כיוון שבינינו, מה הם מבינים? והכתבות השונות בעתונות ובאינטרנט עוזרות כמו כוסות רוח למת. כי בכדי להרשים את הקוראים, הכותבים משתמשים במונחים שרובכם לא מכירים, ובכדי לא להרגיז את המפרסמים הם לא נותנים שמות ת'אכלס, רק ''עצות'' מאד כלליות: קנו טלויזיה ממקום מוכר ומיצרן טוב....הם רק לא מגלים לכם שרוב השמות נ''טובים'' שכולם מכירים, הם בעצם מדבקות שהודבקו ע''י סוחרים ויבואנים על מוצר זהה לשל היבואן האחר....

אז הנה חברים, המדריך האולטימטיבי לקניית טלויזיה שטוחה...ואם מישהו יעיר לכם ויאמר שמה שכתוב כאן אינו נכון או מדוייק או כל בולשיט אחר, שלחו אותו לקנות את מה שהוא חושב שטוב... אתם תקנו את המוצר שנתוניו יתאימו למה שכתוב כאן...

אז, מה ההבדל בין פלזמה ל LCD בת'אכלס? מוכרים רבים יאמרו שפלזמה היא טכנולוגיה ישנה ולא עדכנית, אז מה? כך גם מנוע המכונית, האם מכוניות עם מנוע חשמלי נוסעות מהר יותר או בביטחון רב יותר למרות הטכנולוגיה ה'חדשה'? לא...וכך גם כאן, לכל אחת מהטכנולוגיות יתרונות וחסרונות שלה.

לפני שנתחיל בואו נבין מספר מושגי יסוד:

רזולוציה: למרות שרוב האנשים אינם מודעים לכך, התמונה שאנו רואים על מסך הטלויזיה מורכבת מנקודות, הנקראות גם פיקסלים, ככל שמספר הנקודות רב יותר לאותו גודל מסך, התמונה חדה ומראה פרטים רבים יותר, כלומר רזולוציה גבוהה הינה מצב בו התמונה מורכבת ממספר רב של נקודות, שידורי טלויזיה רגילים משודרים ברזולוציה הנקראת VGA שזה בערך 640 נקודות רוחב על 480 נקודות גובה, וכל הטלויזיות הרגילות מראות תמונה ברזולוציה זו. היחס בין 2 המספרים הינו יחס הרוחב/גובה מסך, והוא בטלויזיות רגילות 4/3, משום כך נקראות טלויזיות רגילות: בעלות יחס 4/3, שידורים שונים כגון תכניות טלויזיה מקוריות ישראליות, סרטים ישנים, שידורי אולפן וכדומה מצולמים וצולמו ביחס זה. הטלויזיות השטוחות הינן בעלות יחס:  16/9 או 16/10, ישנה סיבה מצויינת ליחס זה, זהו יחס נוח מאד לעיניים ויש שמכירים אותו בשם יחס הזהב...מסתבר גם שאנו רואים בעינינו את העולם שמסביב ביחס זה. יש לשים לב, תמונה שמשודרת ב 4/3 תראה שמנה ומרחה על מסך 16/10, אלא אם כן רואים אותה על חלק יחסי מהמסך, חלק שהינו ביחס 4/3, ישנם מסכים של חברות טובות שבהם מותקן מנגנון היודע להראות שידור 4/3 טוב וללא מריחה גם על מסך רחב, כדאי לבדוק את הנושא, לי ידוע על LG ופיליפס הידעים לעשות זאת, אני בטוח שיש עוד יצרנים.

ההבדלים הטכנולוגיים בין פלזמה ל LCD לא אמורים לעניין אותנו, בגדול אפשר לומר שמסך פלזמה מורכב ממאות תאים קטנים (פיקסלים) שבתוך כל אחד מהם 3 תאי גז קטנים, כ 3 צבעי היסוד, ומנגנון אלקטרוני גורם לגז בתאים השונים לבעור וליצור את התמונה. אורך החיים של מסך כזה 60000שעות, שזה כ 15 שנים של צפיה רגילה, יש לצפות לכך שבמחצית אורך החיים הזה, התמונה תתחיל בהדרגה לדהות. אגב, כל התמונה בטלויזיה מורכבת מ 3 צבעי יסוד, אדום כחול וירוק, כשלכל אחד מהם עוצמות שונות, נניח ששלושת הצבעים במקסימום - נקבל צבע לבן על המסך, ולכן אם אנו רוצים לדעת אם המסך טוב, נסתכל במשהו שאמור להיות בצבע לבן, אם הלבן טהור ויפה ז''א שכל הצבעים מוקרנים טוב! אם שלושת הצבעים במצב כבוי...נקבל שחור. צבע אדום במקסימום והיתר במינימום נקבל כמובן אדום, וכן הלאה...

מסך LCD מורכב ממערכת של פילטרים שטוחים הנמצאים בחזית לפני נורות פלורוסנט חזקות הנמצאות בתוך הטלויזיה, אור הנורות עובר דרך הפילטרים שבהם חורים קטנטנים (פיקסלים) עם תריסים אלקטרוניים (ה LCD) הנפתחים ונסגרים במהירות ונותנים לאור הנורה האחורית לעבור דרכם וכך נוצרת התמונה. רמת השחור בתמונה נקבעת בעצם ע''י רמת השחור של חומר ה LCD, שאינו שחור לחלוטין, ולכן אחד המדדים החשובים לכאורה (כי רוב היצרנים מוצאים שיטות לרמות בו) היא רמת הניגודיות כלומר ההבדל בין השחור ללבן בתמונה. אחד הפרמטרים החשובים במסכי LCD הוא פתיחת וסגירת התריסונים המיניאטורים, דבר הנמדד במילי שניות, MS, וכל המוכרנים ינסו לשכנע אתכם שזה הפרמטר החשוב ביותר, זה לא, הפרמטר החשוב ביותר הוא איכות התמונה!

יש לזכור! מסך קונים עם העיניים ולא עם נתונים על הנייר!

מסכי הLCD ןהפלזמה מסוגלים להציג יותר נקודות ממה שמשודר, התוצאה היא שבמסכים זולים תמונת שידורי הטלויזיה גרועה, והמוכר ישתדל להראות לכם סרט די וי די, במסכי החברות הטובות יותר ישנן מערכות המיועדות לשפר את איכות השידור. לפיליפס יש מערכת שנועדה למלא בין היתר פיקסלים 'ריקים' עקב שידור לא איכותי, ולתת תחושה של תמונה טובה בצורה מלאכותית.

אז ראינו ששידור רגיל הינו 640*480, מה קורה עם שידור מדי וי די? או מממיר שמשדר סרטי די וי די בפורמט רחב? כאן השידור הוא 720*576, שידור שבהחלט מתאים ל 2 סוגי המסכים.

לאחרונה אנו שומעים על שיטת השידור החדשה בהפרדה גבוהה high definition בשיטה זו איכות התמונה טובה מאד או מצויינת, תלוי באיזו מ 2 גרסאות השיטה אנו משתמשים.

השיטה הטובה שמתחילה להיעלם מהעולם היא ה 720P, אצלנו רוב המסכים מצויינים כ hd ready ויש מוכרנים שמטעים את הלקוחות, לרוב מחוסר ידיעה של המוכרן, וטוענים שמדובר במסך HD כי יש לו רזולוציה אופקית של 720 פיקסלים, הדבר אינו נכון כיוון שחוץ מרזולוציה צורת הקרנת התמונה צריכה להיות פרוגרסיבית...באם התמונה אינה פרגרסיבית, הרי שהתקדמנו לא הרבה מעבר לשידורי טלויזיה רגילים...P מציין שהתמונה משודרת בבת אחת ולא לחלופין, ההסבר כאן מתיש אך אם תראו שהמסך הוא P קיצור לפרוגרסיב, המצב טוב.....איכות התמונה במסך 720P, כמובן אם משדרים למסך בשיטה זו, מצויינת והרבה יותר טובה משידור טלויזיה ולו האיכותי ביותר, 720 הינו מספר הנקודות האנכי בשיטה זו, המספר האופקי הוא 1280

השיטה השלטת היא 1080P כאשר ה P הינה זהה לשיטה הקודמת, כאן מספר הפיקסלים לגובה הוא 1080, ולרוחב 1920 פיקסלים. איכות התמונה אמורה להיות הכי טובה שיש, אולם בבדיקות שנערכו, אנשים רבים לא הצליחו לראות הבדלים באיכות התמונה בין 2 השיטות במסכים עד לגודל 42", במסכים גדולים יותר ההבדל הפך להיות ברור יותר. שיטה זו נקראת full hd

כך שבעצם, אם יש הפרש כספי ניכר בין 720P לבין 1080P אל תלחצו, לכו על ה 720P, רוב הסיכויים של תחושו בהבדל ביניהם, ביחוד אם מדובר במסך עד "37

אם מציעים לכם מסך 1080i אל תקנו! מסך זה פחות טוב ממסך 720p ולא משנה מה המוכר אומר לכם..........

נתקלתי לאחרונה במפרסמים שכותבים: מסך FULL HD על מסך שהרזולוציה שלו היא 1920 על 1080, חברים, אם לא כתוב 1080P זה לא FULL HD ולא משנה מה המוכר מספר לכם!!

רוב מסכי הפלזמה בכלל לא מסוגלים להגיע לרזולוצית האלה...מסך פלזמה 42" עם HD מלא יעלה כמעט פי 3 ממסך דומה LCD !!

 ועכשיו מה קונים באמת?

לכל אחת משתי השיטות חסרונות ויתרונות, בואו נבדוק אותם ביחד:

פלזמה: מתאימה לחדרים חשוכים, לצופים הרבה בסרטי די וי די או בשידורי ספורט, או כשרוצים לקנות מסך גדול מאד, למעלה מ "42, מתאימה למקומות בהם ישנו מספר גדול של צופים ושאינם מרוכזים וממוקדים מול המסך עקב זוית הצפיה הגדולה שלו. התמונה בד''כ יותר מלאת חיים וצבעונית יותר ממסכי LCD, זה לא אומר שהיא יותר מדוייקת מבחינת הצבע, אלא יותר מלאת חיים.

חסרונות הפלזמה: בגלל שכיסוי המסך הקדמי מזכוכית, אור משתקף בו וקשה לראות תמונה במקום מואר, כך שאינה ממש מתאימה לצפיה בארץ בקיץ. לא ניתן להשאיר בפלזמה תמונה עומדת למשך זמן, תמונה עומדת שתישאר בפלזמה עלולה לצרוב את עצמה אל תוך המסך. כך שאם ילדכם משחק במשחק מחשב והחליט לעשות הפסקה בשביל לאכול, והשאיר את המשחק מוקפא - PAUSE על המסך, יש סוכוי שתמונת המשחק תיצרב אל המסך ותפריע לצפיה, יש אפשרות לתקן את הנזק ברוב במקרים, אבל למה להגיע לזה? אם תבקרו בחנויות למכירת פלזמות, תוכלו לראות שבסרטי ההדגמה שם יצרן דיסק ההדגמה לעולם לא נמצא באותו מקום כי אם בתנועה מפינה לפינה במסך, וזאת על מנת למנוע צריבה.  לפלזמה רזולוציה יחסית נמוכה, כך שאין לה כל בעיה להראות שידורי טלויזיה רגילים, אולם פלזמה HD יקרה מאד ובעצם די נדירה.

טריק ידוע של מוכרים הוא: מסך פלזמה זה מראה סרטי hd 1080p !!! זה לא אומר שהוא מראה אותם באיכות וברזולוציה שלהם, זה רק אומר שהוא מסוגל להראות אותם! יש לשים לב לטריק זה!

LCD, מתאים לחדרים מוארים או לצפיה באור יום, לחיבור למשחקי (קונסולות) טלויזיה שמשדרות תמונה באיכות גבוהה, כמו סוני פלייסטיישן 3, או מיקרוסופט 360, או הנינטנדו ווי - שאגב עובד מצויין גם על פלזמה. LCD מתאים לאלה שצופים בסרטים באיכות היי דפינישן, כאשר כרגע הדרך היחידה לראות סרטים כאלה היא או ע''י סוני פלייסטיישן 3, או ע''י חיבור לממיר של חברת הכבלים או הלוויין שמשדר בהיי דפינישן, או ע''י חיבור המסך למחשב והורדת סרטים באיכות גבוהה מהאינטרנט. ישנם מכשירים שבהם בנוי הרדיסק פנימי והמשדרים באיכות גבוהה, כמו מקרין הסרטים של ווסטרן דיגיטל. למכשיר ניתן להעביר מהמחשב סרטי היי דפינישן שהורדו מהאינטרנט, והוא מקרין אותם ישירות למסך.

חסרונות ה LCD הינם מועטים יחסית, בשידורי ספורט כאשר התנועה מאד מהירה ניתן לפעמים לראות מריחות של צבע, זה נדיר מאד ואין טעם להתייחס לזה. חיסרון נוסף הוא המסך הרך למגע יחסית של ה LCD, דבר שמרתיע אנשים רבים, גם כאן אין בכלל מה לחשוש...ישנם מסכי LCD עם מגן מסך זכוכית קדמי, אך במסכים אלה יש השתקפות של אור חיצוני וכבר אינם מתאימים לשימוש בחדר מואר.

בסה''כ אנו רואים כאן שעד לגודל מסך "42 לLCD יתרונות משמעותיים על פלזמה. אולם, אם אנו משתמשים במסך בעיקר לצפיה בתוכניות טלויזיה, הרי שלפחות למספר שנים הקרובות מסך פלזמה יתן לנו תמונה טובה יותר.

במסכי פלזמה ו LCD מותקן מעבד תמונה, מעבד זה קובע רבות את איכות התמונה המוקרנת, בחברות טובות המעבד טוב יותר והתמונה טובה יותר, במה בד''כ זה מתבטא? ככל שהמעבד טוב ומהיר התמונה חדה יותר גם כשיש הרבה אקשן על המסך, מעבד חלש לא מסוגל לעבד ולהראות פעילות רבה על המסך ומתחילים לראות מרובעים במקום תמונה חדה וחלקה.

אחד הפתרונות המעולים לקונטרסט (הבדל בין החלק הכהה ביותר לבהיר ביותר שבתמונת המסך) הנמוך יחסית של מסכי LCD והכוונה נמוך יחסית לפלזמה, הוא שימוש במערכת תאורה פנימית בתוך המסך של לדים, אלה נוריות קטנות ואמינות שאינן צורכות הרבה חשמל ואינן מתחממות. הן מחליפות את נורת הפלורסנט ונותנות אור אחיד וחזק ומשפרות את איכות התמונה בצורה מדהימה. זהו שיפור טכנולוגי מרהיב והוא עדיין נדיר, בחודשים הקרובים יוחלפו כל מערכות התאורה ב LCD מפלורוסנט ללדים, אגב, אין זה אומר שצריך להמתין עם הרכישה, רואים מצויין ב LCD גם כיום.....דוגמא לתארת לדים נמצאת בפלאפון שלכם, התאורה בו היא ע''י לדים.(L.E.D)

 

אז מה קונים? עד לגודל "42 מומלץ לקנות LCD, מעבר לגודל זה פלזמה תיתן תמונה צבעונית יותר מוארת יותר ומלאת חיים. כמו כן, אם רוב השימוש במסך הוא לצפיה בשידורי טלויזיה רגילים, או סרטים מ די וי די, או שידורי כבלים ולוויין מממיר רגיל, הרי שגם עד "42 פלזמה תיתן הנאה רבה יותר.

 

רוצים לדעת על סוגי החיבורים המצויים במסכים? כיצד מחברים מחשב או די וי די למסך? מהם הסוגים השונים של סרטי היי דפינישן וסרטים רגילים? לחצו כאן למעבר לכתבה הבאה................

 

 


כל הזכויות שמורות לרוני פרא 2009

 


 
מדורים:  העמוד הראשון   |   הייטק   |   שוק ההון   |   וול סטריט וגלובל   |   קריירה   |   פרסום ומדיה   |   צרכנות   |   משפט   |   רכב   |   המדריך למשקיע   |   כנסים ואירועים
שימושים:  ווידג'יט למקינטוש   |   ToolBar   |   התראות RSS   |   מט"ח   |   כל הפרשנויות   |   כל כותרות היום   |   תנאי שימוש באתר   |   כתבו אלינו   |   קידום אתרים
Cafe:  ראשי   |   העמוד שלי   |   אנשים   |   קהילות   |   בלוגים   |   תמונות   |   וידאו   |   קהילת תמיכה
עכבר העיר:  עכבר העיר   |   סרטים   |   קולנוע   |   מסעדות   |   מתכונים   |   הופעות   |   פעילויות ילדים   |   הצגות   |   לילה
מסיבות   |   עכבר עולם   |   עכבר עולם ברלין   |   עכבר עולם פראג   |   עכבר העיר: סרטים, לילה, מסעדות   |   עכבר העיר, הסדרות החמות:   |   ART TLV
מסעדות: בשר, ביסטרו, אוכל יפני, אוכל סיני   |   מסעדות: בית קפה, מאפיה, חלבי, ארוחות בוקר, מסעדה איטלקית   |   מסעדות: דגים, פירות ים, ים תיכוני, ישראלי
פסטיבל הפסנתר   |   הישרדות 3   |   פסטיגל קונג פו
לוח העיר:  דרושים   |   דרושים הייטק   |   נדל"ן   |   פרוייקטים חדשים   |   רכב   |   בעלי מקצוע   |   קח תן   |   פסטיבל שירי ילדים
הארץ:  Jewish Newspaper   |   Israeli News   |   Israel News
פסטיגל 2009
האח הגדול 2   |   fame   |   TheMarker המסודרים בדה מרקר   |   עג'מי סרט   |   השוטר אזולאי הצגה   |   לבנון סרט   |   אירועי חנוכה 2009   |   חנוכה 2009
עיצוב הבית   |   מדד ה-CFOs למצב המשק   |   תרומה לקהילה
דרושים